Archive for Grudzień, 2018

nici2 Szycie na maszynie wymaga używania odpowiednich nici. Profesjonaliści, jak i pasjonaci szycia na maszynie doskonale wiedzą, które nici będą pasowały do konkretnych zadań. Co mają jednak zrobić osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z szyciem? Jakie nici wybierać? Jak można podzielić ten istotny dodatek krawiecki, bez którego żadna praca przy maszynie się nie odbędzie?

Jak dzielimy nici?
Nici można podzielić choćby z uwagi na rodzaj materiału, który został wykorzystany do ich produkcji. Producenci proponują nici lniane, jedwabne, bawełniane, syntetyczne jak i najróżniejsze mieszanki materiałowe. Nici można również podzielić z uwagi na ich grubość, a co za tym idzie, do wykorzystania do konkretnego rodzaju prac. Przy niektórych materiałach operuje się cienkimi nićmi, przy innych grubymi.

Nici do konkretnych prac
Szykując się do pracy z nićmi, koniecznie należy wiedzieć, że konkretne ich rodzaje są przeznaczone do konkretnego typu zadań. O jakich niciach warto wiedzieć? Jak dopasować najlepiej nici do konkretnych zadań?

Nici elastyczne doskonale sprawdzają jako chwytacz choćby w overlockach. Bardzo grube nici są idealnym rozwiązaniem w trudniejszych pracach szycia, szczególnie kiedy pojawia się potrzeba pracy ze specjalnymi materiałami. Do haftowania, pikowania trzeba wybierać specjalistyczne nici. Najlepiej sprawdzają się tutaj nici mieszane, wykonane z poliestru oraz bawełny.

Pamiętajmy więc, aby przystępując do pracy z maszyną do szycia, bardzo starannie dobierać nici. Tylko w ten sposób praca będzie przebiegała komfortowo, a równocześnie można oczekiwać, że materiał którym się operuje, nie zostanie w żaden sposób zniszczony.